Kybergrooming aneb nepezpečí dnešní doby
Kybergrooming = chování, kdy si pachatel na internetu vytipuje oběť, snaží se získat její důvěru a následně ji vylákat k osobní schůzce. Cílem setkání je většinou oběť sexuálně zneužít.
Stále nechápeš co přesně ten Kybergrooming znamená ? - Nevadí. Pro lepší vysvětlení si přečti tento příběh.
V jednom městečku žila malá holčička, která se jmenovala Anička. Aničce bylo 10 let a byla osamocená. Neměla žádné kamarády a rodiče se jí nevěnovali, protože měli moc práce.
A tak jednou Aničku napadlo, že si založí Facebook a kamarády si najde tam. Sedla si tedy k počítači, založila si Facebook a začala si hledat přátele. Za den si našla přes 200 kamarádů (ve skutečném životě a v tomhle věku by si tolik kamarádů nenašla).
Jedním z jejich kamarádů se stal i Petr, s kterým si ještě v ten den začala psát.
Petr byl 55. letý muž s manželkou a dvěma dětmi bydlící asi 200km od Aničky, ale Aničce napsal, že mu je 10 let a bydlí ve stejném městě jako ona.
Uběhlo půl roku. Za ten půl rok si Petr s Aničkou vyměnili asi 4500 zpráv. Zprávy obsahovaly nespočet proseb o to, aby s ním Anička šla ven.
Doposud mu stále říkala ne, ale na jeho poslední dotaz (jestli s ním půjde na schůzku) odpověděla ano. Schůzka měla proběhnout 15. 1. 2015 v 14:00 h. u starého hřbitova, kam nikdo nechodí.
Nastal den schůzky. Anička se nachystala a protože bydlela asi 10 minut od místa setkání v 14:45 vyrazila.
Došla na místo. Čekala asi 30 minut a protože nikdo nepřišel chystala se odejít, když na ni někdo zavolal: “ Aničko, počkej“.
Otočila se, a za sebou spatřila vysokého muže s úsměvem na tvářích. A protože ho nepoznávala, zeptala se, kdo je. Muž ji pověděl, že je otec Petra (ve skutečnosti to byl 55. letý Petr) a že pro ni přijel. Petr si totiž zlomil nohu a nemohl přijít, ale protože se s ní chtěl setkat, poslal za ní jeho, aby ji odvezl k nim domů.
A Anička, jakožto důvěřivá a naivní 10. letá holčička muži uvěřila a nasedla k němu do auta.
Muž ji odvezl na opuštěný kraj lesa. Začal ji osahávat, poté ji znásilnil a následně zabil.
Mrtvolu zahrabal do listí a z místa činu odjel.
Tak co, už chápeš co slovo Kybergrooming znamená?
- doufám, že ano. A taky doufám v to, že si z tohohle článku něco vezmeš. Tento příběh je sice vymyšlený, ale neliší se moc od těch, co se doopravdy staly a mysli na to, že tohle se může stát právě i tobě. Proto máš zde pár rad, kterými můžeš omezit šanci na to, aby jsi se stal/a obětí Kybergroomingu.
- Nepřidávej si na sociálních sítích lidi, které neznáš osobně a ani si s nimi nepiš.
- Nesjednávej si s nimi schůzky.
- Když už na nějakou tu schůzku s cizím člověkem půjdeš, sejděte se na nějakém rušném místě např. kavárna, restaurace, náměstí apod. Pachatel tak bude mít menší šanci tě zneužít.
- Vždy když půjdeš na schůzku s cizím člověkem, řekni o tom rodičům a řekni jim, kde a kdy se máte sejít.
- Neber s sebou na schůzku kamaráda/ku. Nepomůže ti to. Tvůj/vá kamarád/ka bude pro pachatele přínosem(může zneužít dvě osoby najednou).
Tohle jsou rady, které by ti měly pomoci.
A nezapomínej na to, že když cizímu člověku odpovíš na otázku: “Sejdeme se ?„- Ano. Ocitneš se na rozhraní dvou možností a né vždy to musí být ta správná.
Zde je stránka, která ti může pomoct , když se staneš obětí Kybergrooming (Na této stránce najdeš také články o Kyberšikaně, Stalkingu, Kyberstalkingu, Sextingu apod.)
Stránka : http://e-bezpečí.cz/
Video o Kybergroomingu :
Odkaz : článek i video je vlastní tvorba.
:DD
(Nikol Štekláčová, 13. 1. 2015 10:08)